Харківський міжнародний Форум «Екологія в Fashion-індустрії»: орієнтир на Sustainable | Харківський фаховий коледж технологій та дизайну

Харківський міжнародний Форум «Екологія в Fashion-індустрії»: орієнтир на Sustainable

Харківський міжнародний Форум

«Екологія в Fashion-індустрії»: орієнтир на Sustainable

 

29 жовтня 2021 року в Харкові відбувся перший в історії міста Міжнародний форум “Екологія в fashion-індустрії”, присвячений  питанням сталого розвитку та екологічним трендам в галузі моди. Організатори проєкту — Харківський кластер легкої промисловості та дизайну сумісно з Харківською державною академією дизайну та мистецтв за підтримки Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Харківської обласної державної адміністрації,  Європейського Союзу та уряду Німеччини.

  Студенти та викладачі Державного вищого навчального закладу  «Харківський коледж текстилю та дизайну» взяли участь у Міжнародному Форумі. Студенти-дизайнери одягу продемонстрували колекції «Modification» та «Міфічний світ», якими вони закликають звернути увагу на перенасичення планети побутовими відходами. Колекції були створені за напрямками recycling та upcycling . Викладач Крючкова В.В. представила доклад на тему «Шлях до Sustainability або екологізація fashion індустрії», який розкрив поняття сталого розвиту (Sustainability), швидкої моди та шляхи екологізації індустрії моди.

 У рамках Форуму відбулися доклади експертів та дискусії на тему екологізації індустрії в регіоні та проблем інтеграції світових процесів  в українські реалії. В заході взяли участь представники влади та бізнес-спільнот, експерти fashion-индустрії, викладачі профільних закладів освіти Харківщини. Крім того, майбутні дизайнери продемонстрували власні колекції – більше 30 моделей, створених в актуальному напрямі Upcycling.

Як відомо, fashion-індустрія – чи не головний у світі забруднювач навколишнього середовища: барвники, відходи виробництва синтетичних волокон, пестициди. Щороку у світі купується 56 млн тонн текстилю, і до 2030 року ця цифра зросте до 93 млн тонн. При цьому, щорічно 20% всього одягу потрапляє на звалище – саме такою є невтішна статистика. 

У зв’язку з цим світова індустрія моди активно трансформується у бік sustainablefashion, тобто, сталого розвитку. Наскільки цей екологічний напрямок затребуваний в Україні й зокрема на Харківщині та чи може він бути економічно вигідним? Відповіді на ці питання шукали учасники Міжнародного форуму «Екологія в fashion-індустрії».

Ідею проведення Форуму підтримало Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Департамент економіки та міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації й Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) GmbH. У заході взяли участь їхні представники, зокрема заступник Міністра Роман Шахматенко. Він відкрив Форум, звернувшись до всіх присутніх з привітальним словом: 

«Зараз Sustainablefashion та розумне споживання – не просто тренд, а необхідність. Чим раніше українське суспільство це зрозуміє, тим скоріше почне щось змінювати за фактом. Тож ми намагаємося максимально сприяти інноваційним ідеям, що можуть допомогти вирішенню проблеми. Сьогодні я побачив реальні дії. Дуже важливо, що у Харківському регіоні виробляються ініціативи в цьому напрямку, адже це є вагомим внеском у побудові моделі сталого розвитку для всієї України». 

  Однією з головних цілей KharkivFashionCluster є об’єднання бізнесу, освіти, науки та влади в єдиному напрямі розвитку легкої промисловості Харківщини, – стверджує голова правління кластеру Олег Єгоров: «Форум – це, по-перше, подія, спрямована на прийняття світових трендів екологічної моди та напрацювання своїх. Так, на деяких підприємствах-учасниках кластеру вже втілюються елементи екологічного виробництва: встановлюються сонячні батареї, переробляються залишки тканин, використовуються технологічні матеріали, виготовлені з ПЕТ тари, є приклади передачі залишків одягу потребуючим верствам населення. 

По-друге, ми хочемо поглибити взаємодію між освітою та бізнесом та створити спільні Upcycling колекції студентів-дизайнерів і швейних підприємств регіону. Харків – місто сильної освіти й талановитих митців. І нам є що показати Україні й світу!».

Під час Форуму відбулися доповіді харківських науковців та онлайнвключення міжнародних експертів на актуальні теми недобросовісного екологічного маркетингу, світових трендів щодо збереження навколишнього середовища, екологізації fashion індустрії тощо. В ході круглого столу між представниками бізнесу та профільної освіти пройшло обговорення механізмів співпраці: надання матеріально-технічної допомоги, можливість отримання студентами практичного досвіду на підприємствах-учасниках KharkivFashionCluster, колаборацій молодих дизайнерів і виробників одягу.

Співорганізатором проекту стала Харківська державна академія дизайну і мистецтв. Її ректор Олександр Соболєв впевнений, що зараз в Україні формується покоління молодих дизайнерів, для яких стійка мода – не вимушене дотримання кон’юнктури, а природний вибір. Саме тому, на його думку, так необхідні навчальні програми, орієнтовані на стійкий дизайн.

«Найголовніше, що ми взагалі порушили цю проблему, а рішення обов’язково прийдуть у процесі, – впевнений Олександр Соболєв. – Форум створив спільний простір, який призведе до появи нових проектів та колаборацій між закладами профільної освіти й бізнесом. Адже перша без другого в сучасних умовах просто неможлива». 

Свій погляд на те, які зміни чекають на індустрію моди найближчим часом на Форумі продемонстрували майбутні спеціалісти Fashion індустрії. Студенти харківських навчальних закладів: Державної академії дизайну і мистецтв, Української інженерно-педагогічної академії, Коледжу текстилю та дизайну, Вищого професійного училища сфери послуг презентували 5 показів з 34 моделей одягу, розроблених у напрямку Upcycling. 

Створення зі старих речей нових – одна з найпомітніших світових тенденцій 2021 року. Творчі розробки з одягу, який вже нікому не був потрібний, настільки вразили учасників Форуму, що було вирішено провести навесні розширені Fashion покази нових колекцій.

Справка:

*Захід організований в межах проєкту «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», що спільно фінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією GIZGmbH. Мета проєкту – створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств, підтримка інновацій та стимулювання експорту, що є шляхом до сталого й рівномірного економічного зростання.

*KharkivFashionCluster – це регіональне об’єднання дизайнерів, виробників і рітейлерів одягу та взуття, навчальних закладів легкої промисловості, провідних профільних медіа. Програми кластеру спрямовані на підтримку і просування конкурентоспроможності місцевого виробника легкої промисловості, модної індустрії та дизайну Харківщини. 

Шлях до Sustainability або екологізація fashion індустрії